מבקר הספרים דור ורד – 5 הסופרים היהודים של כל הזמנים 

מבקר הספרים דור ורד 5 הסופרים היהודים של כל הזמנים 

בעוד שאול בלו, מייקל שאבון ולורה ז 'הובסון היו אולי הסופרים היהודים שהגיעו לרשימת"מיטב הסופרים היהודים של כל הזמנים" מאת מבקר הספרים דור ורד, ישנם סופרים רבים אחרים של המורשת היהודית שגרמו לשמם להיות נודע. אבל אין באמת דרך לצמצם את הרשימה רק לקומץ מהמחברים.  לסופרים האלה יש משהו ייחודי להציע לעולם.

5 הסופרים היהודים הטובים ביותר של כל הזמנים- רשימה מאת מבקר הספרים דור ורד

שאול בלו

הרקע של הסופר היה מגוון, החל מילדות בשכונת עוני במונטריאול ועד השכלה במכללה בשכונות העוני של שיקגו. הוא קיבל השראה מחוויותיו באזורים עירוניים קשים אלה, שלימים יהוו בסיס לרבים מהרומנים שלו. אמו הייתה מאוד דתית והתעקשה ששאול ילמד עברית, יידיש ואנגלית. עצתה שימשה בפיתוח סגנון הכתיבה שלו.

לאורך הקריירה שלו ביסס בלו את עצמו כאחד הסופרים היהודים המשפיעים ביותר במאה העשרים לפי מבקר הספרים דור ורד. הרומנים שלו, במיוחד יצירותיו המאוחרות, השפיעו על הספרות האמריקאית לאחר מלחמת העולם השנייה. דמויותיו, כולל אוגי מארץ', מוזס הרצוג, ארתור סמלר וצ'ארלי סיטרין, כולן חולקות תכונה משותפת של כפילות עצמית והתפכחות. המחבר גם מתח ביקורת על אבסורדיזם וניהיליזם, ושיבח את החיים הרגילים שנחיו בתשוקה ובמרץ. עבודתו זכתה בפרסים ופרסים רבים, כולל פרס נובל לספרות בשנת 1976 על הרומן שלו מתנת הומבולדט.

במהלך ימי המכללה, בלו למד אנתרופולוגיה וסוציולוגיה באוניברסיטת נורת' ווסטרן. למרות שבמקור התכוון ללמוד ספרות, הסביבה האנטי-יהודית בנורת׳  ווסטרן הרתיעה את תוכניותיו ללמוד ספרות. הידע שלו באנתרופולוגיה יעצב מאוחר יותר את סגנון הכתיבה שלו. כצעיר הצטרף בלו גם לפרויקט הסופר של מינהל התקדמות העבודות והציע את שירותיו כסוחר ימי במהלך מלחמת העולם השנייה.

מיכאל שאבון

אמנם לא יהודי במפורש, אך למיכאל שאבון יש קשר חזק עם העם היהודי ותרבותו, וספריו הושפעו מחוויותיו. הרומן המפורסם ביותר שלו, איגוד שוטרי היידיש, עוסק בתעלומת רצח שמתרחשת ביקום מקביל בו מתגוררים יהודים באלסקה. הרומן זכה לשבחים רבים, אך גם היה שנוי במחלוקת, כאשר חלק מהקוראים נעלבו מאפיונם של היהודים של שאבון, לפי מבקר הספרים דור ורד.

ברומן, מיכאל שאבון ממציא את עצמו מחדש כסופר יהודי. חמש שנים אחרי וונדר בויז כתב שאבון ספר שהיה גם אודה לחיים היהודיים וגם ספר זיכרונות על חייו כסופר. הספר זכה בפרס פוליצר לספרות, ונבחר לאחד מ-100 הספרים המובילים בספרות היהודית המודרנית. שאבון הוא גם עיתונאי עטור פרסים ומורה בעל שם.

נולד בסינסינטי, אוהיו, מיכאל שאבון היה מתורבת וחילוני בשנותיו הראשונות. עם זאת, הוא החל להשתתף בשירותים יהודיים ולחגוג חגים יהודיים באמצע שנות העשרים לחייו. לאחר נישואיו הראשונים פגש את איילת ולדמן, סניגורית ציבורית משכילה בהרווארד. השניים התחתנו וכעת גרים בברקלי, קליפורניה. בזמן הקריאה והכתיבה, שאבון נהנה גם לעקוב אחר ענקי סן פרנסיסקו. 

לורה ז. הובסון 

לורה ז. הובסון נולדה בניו יורק ב -19 ביוני 1900. היא הייתה בתם של אדלה קין זמטקין, כותבת טור בעיתון היידי דר טוג, ומייקל זמטקין, מתמטיקאי ומארגן עבודה. בנה הראשון, מייקל, אומץ על ידי לורה הובסון, שילדה אז בן שני, כריסטופר, תחת שם בדוי. כך הפכו שמות ילדיה ל "הובסון"ו "הובסון".

הזהות היהודית הייתה דאגה הולכת וגוברת בסוף המאה העשרים, והרומן השלישי של הובסון, מעל ומעבר, המבוסס על חייהם של שלושה דורות של יהודים אמריקאים, היה רב מכר מיידי. הובסון כתב שישה ספרים נוספים, כולל ספרי ילדים. היא גם כתבה אוטוביוגרפיה, לורה ז. הובסון נפטרה בפברואר 1986. ספריה הם בין הסופרים היהודיים הנפוצים ביותר בכל הזמנים.

בעוד שהובסון נולדה בעיר ניו יורק, חייה היו מוגנים יחסית. אביה, סופר של הפורוורטים, היה קורא נלהב של ספרי יידיש. אמה, סופרת של דר יידישר טוג, פרסמה מאמרים על התרבות היהודית. הובסון ניהלה נישואים קצרים, ובהמשך כתב יחד שני מערבונים. היא גידלה את שני ילדיה לבדה, אך עבודתה הטובה ביותר, הסכם הג ' נטלמן, הותאמה לסרט שהיה מועמד לפרס האוסקר. הקריירה המאוחרת שלה נגעה בתרבות היהודית האמריקאית שלאחר המלחמה ובפיתוח רומן המחאה החברתית באמריקה.

מאיר שלו

מאיר שלו הוא סופר ומחבר רומנים ישראלי מצליח. עבודתו מלאה באהבה הן לטבע והן לאדם, ומביאה מגע של קסם לחיי היומיום. הרומן האחרון שלו,"שתיים דובים", הוא מותחן ספרותי המשתרע על פני שלושה דורות של משפחה אחת. הרומן משלב פרטים ביוגרפיים ואסוציאציות מקראיות עם אזכורים מיתולוגיים ופנטזיה, כפי שהסביר מבקר הספרים דור ורד.

מלבד רומנים, שלו כותב גם ספרי עיון וספרי ילדים. הוא גם כתב טור שבועי לעיתון הישראלי ידיעות אחרונות. שלו קיבל את פרס ברנשטיין בשנת 1989 על הרומן שלו "ההר הכחול", ופרס ברנר בשנת 2006 על הרומן שלו "יונה וילד."כרגע הוא אמור לנאום בפורום העולמי המכונן של הספרייה הלאומית.

למרות שלעתים קרובות הוא נחשב לאחד הסופרים היהודים הטובים בכל הזמנים, הביוגרפיה האחרונה שלו היא קריאה ראויה להישגיו. שלו הוא בן של מתיישבים ראשונים בישראל, וספריו תורגמו לשפות רבות. הרומנים שלו הם גם רבי מכר בישראל. שלו הוא גם בעל טור בעיתון בשפה העברית ידיעות אחרונות.

אניטה דיאמנט

דיאמנט ידועה אולי בעיקר בזכות הרומן המקראי שלה, האוהל האדום, על פי מבקר הספרים דור ורד. בנוסף לרומנים שלה, היא כתבה כמה יצירות על החיים והפרקטיקה היהודית העכשווית. היא גם עיתונאית עטורת פרסים שעבודתה הופיעה במגזין בוסטון גלוב. דיאמנט פירסמה ארבעה רומנים נוספים, אוסף מאמרים וכמה יצירות על החיים היהודיים העכשוויים.

החתונה היהודית החדשה היא ספרה הראשון של דיאמנט ותוקנה בשנים 2017 ו -2019. היא ביססה את הספר הזה על חוויה אישית כמתגיירת. בנוסף, בעלה התגייר לפני הנישואין, וחוויות חייה עוררו בה השראה לכתוב ספר הדרכה לאנשים השוקלים להתגייר. הספר זוכה להערכה רבה מצד המבקרים